Dermatolog
Dr. Arzu Karataş

BURUN DOLGUSU

Burun dolgusu nedir?

Burun estetiği denince ilk akla gelen burun ameliyatı olsa da aslında burun dolgusu da bazı durumlarda estetik operasyonun tamamlayıcı veya alternatif bir uygulamasıdır diyebiliriz. Yüz dolgusu veya dudak dolgusunda kullanılan hyaluronik asit bazlı malzemenin kullanıldığı burun dolgusu işlemi, ameliyat olmakla ilgili çekinceleri veya kısıtları olan, ameliyat gerektirecek boyutta estetik bir problemi olmayan, ameliyat öncesi bir prova almak isteyenler için etkili bir seçenek olarak tercih edilmektedir.

Burun dolgusu burundaki hangi estetik problemler için çözümdür?

Kimler burun dolgusu için uygundur?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; burun dolgusu işlemi için muayene olmaya gelen kişilerin ancak yarısı burun dolgusu uygulaması için uygun adaylardır. Çünkü en basit tabirle dolgu; burnun hacimsel bir eksiklikten kaynaklı estetik sorunlarını giderebilir. Burundaki kemeri yok edemez veya büyük bir burnu küçültemez. Alınla burnun birleştiği yerdeki çukurun derin olması durumunda, burnun genel yapısının bazı boşlukları doldurarak dengeli bir görünüme izin verecek yapıda olması gibi kriterler aranır. Tüm bunlar elbette doktorunuzla yapacağınız yüz yüze muayene sonrası netleşecek parametrelerdir. İlk bakışta burun dolgusu işlemi için uygun adayları şöyle sıralayabiliriz;

Burun dolgusu yapacak kişide nasıl bir uzmanlık aranmalıdır?

Bu soru belki de konunun en önemli kısmına dokunuyor. Daha iyi görünme heyecanınızın kötü sonuçlar doğurmaması için burun dolgusu için seçeceğiniz adres çok önemli.

Burun dolgu uygulaması nasıl yapılır?

İşlem öncesi bölgeye anestezik kremler uygulanır ve yaklaşık 20-30 dakika kadar kremin etki etmesi beklenir. Diğer yüz dolgularındaki gibi enjektör yardımıyla deri altına hyaluronik asit uygulanır. Uygulama sonrası günlük yaşama devam edilebilir.

Burun dolgusunun ameliyata kıyasla avantajları nelerdir?

Öncelikle ameliyatla kıyaslanmayacak derecede basit bir uygulamadır. Genel anestezi gerektirmez, uygulama sonrası ameliyatta olduğu gibi günler hatta aylar süren bir bekleme dönemi olmadan sonuçları hızlıca görmenizi sağlar. Uygulama sonrası günlük yaşamınıza hemen dönebilirsiniz. Ayrıca burun ameliyatından çekinenlerin çoğu, geri dönüşü olmayacak bir değişime kendilerini hazır hissetmedikleri için ameliyattan kaçınırlar. Burun dolgusu, sonuçları geçici bir uygulama olduğundan daha kolay karar verilebilir bir seçenektir.

Burun dolgusunun ameliyata kıyasla dezavantajları nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, burun dolgusu sadece hacim olarak eksik kalan bölgeleri doldurarak estetik bir düzeltme sağlar. Büyük bir burnu küçültmez veya çok belirgin bir kemeri yok edemez. Burun ucunda uygulanan dolgunun bazı hastalarda ciltte kalınlaşma ve damarlanma artışı gibi yan etkileri olabilir. Bu yüzden dolgunun burun ucuna uygulanması nadiren tercih edilir. Ve elbette burun dolgusu işlemi, ameliyattaki gibi kalıcı sonuçlar vermez.

Burundaki dolgu işleminin kalıcılığı ne kadar sürer?

Burun, yanak ve dudak gibi mimik yapılan hareketli bir bölge olmadığından diğer dolgu uygulamalarına göre etkisini daha uzun süre hissettirir. Yaklaşık 1 ila 1,5 yıl arasında değişen kalıcılık süresinden söz edebiliriz.

Burun ameliyatı sonrası hangi durumlarda dolgu uygulanabilir?

Burun ameliyatı sonrası hafif bir dokunuş isteyen küçük düzeltmeler için yeniden ameliyat olmadan başvurulabilecek ideal bir seçenektir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek küçük deformasyonların hacim artırarak giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Dolgu sonrası burun ameliyatı için beklemek gerekir mi?

Burun dolgusu yaptırdınız ve ameliyat olmaya karar verdiniz ancak dolgunun geçmesi için beklemeniz gerekmektedir. Elbette bu sürenin ne kadar olacağına doktorunuzla birlikte karar vermeniz en doğru yanıtı verecektir.

Burun dolgusu tekrar edilebilir mi, bir kez mi yaptırılır?

Burun ucundaki dokunun farklı olması nedeniyle şayet burun ucunda da uygulama yaptırdıysanız genellikle bunun tekrarı önerilmez. Ancak burnun ucu dışındaki bölgelere yapılan dolgu uygulamalarının tekrarında bir sakınca yoktur.

Sosyal Medya Hesapları

Bize Ulaşın

Adres: Kızılırmak, 1443. Cd. No: 1071 Usta Plaza B Blok Kat: 34 No: 209, 06510 Çankaya/Ankara (Yol tarifi için tıklayın)
(7/24 Destek Hattı) Telefon: 0530 919 90 66